Otwarcie nowej siedziby CN "Experyment"


Słoneczna sobota 7 września na zawsze zapadnie w pamięci mieszkańcom Gdyni. To tego dnia nastąpiło otwarcie nowej siedziby jednego z najstarszych, polskich ośrodków edukacji interaktywnej jakim jest gdyńskie Centrum Nauki „Experyment”. Nowa placówka to ponad 3,5 tyś metrów kwadratowych ekspozycji zlokalizowanych na obszarze Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
 
Rozbudowa Centrum, powiększenie ilości i jakości eksponatów a przede wszystkim stworzenie atrakcyjnej i mądrze zagospodarowanej przestrzeni ośrodka było nie lada wyzwaniem, ale ekipa „Experymentu” zdała ten egzamin na szóstkę.
 
Doskonale dobrane eksponaty, ciekawie rozwiązane problemy techniczne a przede wszystkim różnorodna tematyka ekspozycji sprawiają, że już dziś można mówić o wielkim sukcesie projektantów, autorów koncepcji i pomysłodawców gdyńskiego „Experymentu”.
 
Ekspozycja to cztery, niezależne aczkolwiek powiązane ze sobą wystawy:
 
Hydroświat:
gdzie odwiedzający wcielają się w rolę inżynierów, konstruując i wprawiając w ruch skomplikowane mechanizmy wodne, poznają działanie m. in. śluzy, tamy i śruby Archimedesa.
 
Akcja – Człowiek:
opowiadająca o tajnikach funkcjonowania ludzkiego organizmu, gdzie także, dzięki jednemu ze stanowisk będzie można sprawdzić, jak będzie się wyglądać za 30 lat!
 
Drzewo Życia:
która przybliża piękno przyrody. Punktem centralnym tej wystawy jest Drzewo Życia – niezwykłe stanowisko, które jednocześnie służy jako taras widokowy. Tutaj będzie można poczuć trzęsienie ziemi i przekonać się, jak widzą zwierzęta! Nie zabraknie także stanowisk paleontologicznych.
 
Niewidoczne Siły:
ułatwiająca zrozumienie skomplikowanej dziedziny nauki, jaką jest fizyka. Interaktywne stanowiska przybliżą odwiedzającym naturę dźwięku czy istotę elektryczności i magnetyzmu. Goście będą mogli również przekonać się, jak ta dziedzina nauki ułatwia podniesienie samochodu jedną ręką.
 
Warto zwrócić uwagę na niektóre z eksponatów takie choćby jak „wielkogabarytowy” model komputera ukazujący jego tajemnice, czy chociażby stanowisko do mierzenia siły głosu. Niektórym udaje się dobić do 120 dB! Można pościgać się wirtualnie ze zwierzętami, zagłębić w tajniki obwodów elektrycznych, przejść po „suchym” bagnie, zobaczyć jak płynie krew w organizmie czy też pobawić z magnetyzmem.
 
Jednym z najbardziej spektakularnych eksponatów jest zawieszony pionowo prawdziwy samochód którego ponieść można jedna ręką. Niezwykle atrakcyjnie wygląda też eksponat „drzewo życia” doskonale zwieńczający przestrzeń ekspozycji i stanowiący doskonały punkt widokowy.
 
Ilość a przede wszystkim jakość eksponatów powoduje, ze Centrum stanie się magnesem przyciągającym niezliczone rzesze „odkrywców” nauki. Na tę właśnie doskonale zorganizowaną i wypełnioną przestrzeń ekspozycji szczególnie zwracali uwagę obecni na otwarciu przedstawiciele innych ośrodków i organizacji zajmujących się edukacją nieformalną. Otwarcie ośrodka w jego odmienionej postaci stało się okazją do nieoficjalnego spotkania środowiska związanego z edukacją nieformalną. Oprócz Centrum Nauki Kopernik, toruńskiego Centrum Nowoczesności, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego był też ExploRes.
 
Dziękując za zaproszenie, złożyliśmy na ręce dyrektora „Experymentu”, pani Ewy Jasińskiej serdeczne gratulacje za ten olbrzymi sukces jakim była rozbudowa ośrodka.
 
Zapraszamy do Centrum Nauki „Experyment” w Gdyni. Warto pojechać!
 
  
Relacja z otwarcie i zwiedzania nowego Centrum Nauki "Experyment"